Coronanın Verdiği Dersler

Corona’nın Verdiği Dersler

Corona’nın verdiği dersler sayamayacağımız kadar çoktur. Şöyle düşünelim: üçüncü dünya ülkelerinde açlıktan ve sefillikten her gün 8500 çocuk ölümü gerçekleşiyor. Bu çocuk ölümlerine büyük ülkelerin başındaki insanlar tarafından ve diğer sivil toplum örgütleri tarafından gereken hiçbir tepki gösterilmiyor. Ne bir maddi yardım ne de herhangi bir manevi destek söz konusu bile değil. Hepimiz gece yastığa başımızı koyup uyuduğumuz zaman aklımıza bu çocuk ölümleri maalesef gelmiyor.

Ayrıca, Filistin ülkesinde müslümanlara yapılan zulüm ve haksız İsrail zulmüne hiç kimsenin zerre kadar tepkisi olmuyor. Silah tüccarları, uyuşturucu satıcıları ve kimyasal madde üretip halkı zehirlemeye çalışan bir sürü sermaye patronu hep daha fazla para kazanmanın derdine düşmüşken birden bire bir virüs çıkıyor ve tüm Dünya halklarını çaresiz bir durumda bırakıyor.

Tüm halk evlerine kilitlenmiş, sokağa çıkma yasakları ilan edilmiş ve bir nevi tecrit edilmiş duruma  gelmiştir. Bunun sonucu olarak ta psikolojik vak’aların artması, halkın elindeki nakit birikimlerin yavaş yavaş tükenmesi ve çaresizlik dediğimiz o büyük çıkmaz yolun önümüze gelmesini izlemekteyiz.

corona

Corona Ve Yıkıntıları

Peki, bunun olmasında acaba insanoğlunun hatası ne kadar  var ?

Yüce Allah, bize belki de kulluk vazifesini yerine getiremediğimiz için ceza veriyor. Depremlerin artması,  eve hapsolmamız, gıda stoklarının yavaş yavaş erimesi ve işin daha da kötüsü olarak virüsün önlenemez bir şekilde ilerlemesini ve can kayıplarını izlemekteyiz.

Corona’nın verdiği dersler gerçekten de o kadar fazla ki, bu işin sonunda  ne olacağımız hiç belli değil. Belki de, teneffüs ettiğimiz havada bile virüsün olma ihtimali giderek artmaktadır. İşlediğimiz günahlar, haksız yere  kalbini kırıp küstürdüğümüz insanların bedduaları ve hakkını yemiş olduğumuz eşimiz ve dostumuzun ahları ile bu durumdayız.

verdiği dersler

Yine de, içimizde bir umut ve önlenemez hayallerimiz sayesinde ayakta durmaya ve yaşam mücadelesi vermeye devam ediyoruz. Zengin ve yoksulun, paralı ve parasızın, güçlü ve güçsüzün aynı olduğu bir dünyada yaşamayı hayal bile edemezdik.

Şuanda, paranın ve gücün anlam ifade etmediği bu anlarda tek temennimiz bu belanın biran önce  hayatımızdan çıkıp gitmesidir.

Corona’nın verdiği dersler belkide bununla sınırlı kalmayacak ve çok daha fazla ders almamızı sağlayacak bir dolu yıkıcı durum yaşayacağız. Size tavsiyemiz, kırdığınız kalpleri onarın ve üzdüğünüz insanlardan helallik alın. Dünya, artık eskisi gibi asla olmayacak.

Biz belki de başka bir dünyanın cehennemini yaşamaya başladık.

Yazar : SubaT

21.03.2020

 

Yine mi Geldin
Chat Sayfam

Bir önceki yazımız olan « makalemize de bakmanızı tavsiye ederiz.
google

yorumlarYorumlar (11 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?