Adam Olabilmek Zordur

Adam Olabilmek Zordur

Adam Olabilmek Zordur

Adam Olabilmek Zordur. Bazen ne yaparsan yap, asla düzgün bir adam yada az bir şey adam olmak gerçekten de çok fedakarlık ister. Bu kimi zaman, sen istesen de olmaz. Çünkü herkesin mayasında bir takım özellikler içeren durumlarla varlık gösteren bir yapıdan kaynaklanan, adam olmak olgusunu tarif etmek bile bazen çok zordur. Hayatın en önemli noktasıdır aslında bu nokta.

Bazen bir kadına, bazen bir erkeğe, bazen bir hayvana, bazen bitkilere veya göremediğimiz fakat hissedebildiğimiz varlıklara gösteremediğimiz bir durumdur adam olmak. Olabilmek adına yaşadığımız ne varsa, bazen o bile bizim karakter durumumuza ters gelir. Anneye babaya saygı, aile içi adam olabilme durumunu sergilemek açısından çok önemli bir noktadır. Aslında esas olarak orada başlar, yetiştirilme faktörleri bunu tam anlamıyla etki altına alır ki, bunu yaşayan ailelerde parçalanma riski asla olmaz.

Çiçeklerle dolu bir bahçede gezen insan, orada kendisine bir dünya hayali kurar. Veya çok rahat olan bir insanı düşünelim. Zaten adam olmuştur kendi gözünde ama hayatın risk taşıyan nesi varsa ona zor gelmez asla. Kurgularla dolu bir hayatın hangi noktasında adam olunacaksa, o nokta nedense hep ağır gelir insana. Salaş, vurdumduymaz, kahpece yaşantı, kime ne denilerek çıkılan en anlamlı hayat mücadelesinde bile adam olanlara karşı bir gıpta duygusu yerleşir insanın içine. Bu da beraberinde, kin ve intikam duygusunu geliştirerek, adam olabilmişlere karşı aciz ataklar yapılmasını göstermeye başlar.

Adam olmak

Adam Olamamak

Dedik ya, aslında adam olmaktan yana ne varsa içimizde, bir o kadar adam olamamak da bir nevi hayallerle yaşamaya sevk eder bizi. Okuduğumuzu anlamamazlıktan gelmek, işimize geldiği davranmak, çelişkili insanlarla hayata devam etmek, vurdumduymaz bir karakterle yaşamaya devam etmek de bir türlü adam olamamayı beraberinde getirir ki, esas tehlikeli olan şey de budur.

İnsana insan olduğu için değer vermeyi bilmektir, sevdiğini yaralamamayı adet haline getirmektir, hayvana eziyet etmemektir, bitkiyi ve doğayı korumaktır, aslında adam olmak bunlarla da sınırlı değildir. Adam olabilmek, her zaman kötüyü kendi içinde reddetmektir. Büyüğe saygı, terbiye ve seviyedir adam olmak..

Yazar : SubaT

23.01.2020

adam olabilmek

Hoş Sohbet Sitesi
Eskişehir Sohbet Odaları

Bir önceki yazımız olan « makalemize de bakmanızı tavsiye ederiz.
google

yorumlarYorumlar (9 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?